Svi povremeno osjećamo tugu, beznađe, bespomoćnost ili potištenost. Tuga je zdrava emocija koja nam pomaže da sagledamo svoje problem i da ostavrimo postavljeni cilj u životu. Tuga dolazi sa frustracijama i neizbježnim gubicima u svakodnevnom životu. Ali ako osjećanje tuge traje duže od dvije sedmice, u pitanju je nešto više od osjećaja beznađa ili potištenosti.
Depresivno raspoloženje može da varira od onog blagog do onog kad osoba pomišlja na suicid. Blage epizode depresivnog raspoloženja mogu se razriješiti mijenjanjem samog stila života, podrškom bliskih ljudi, te sagledavanjem svog “stanja” kao nečeg što je promijenjivo i što nekada ponajviše zavisi od nas samih.
Do današnjeg dana zasigurno se ne zna šta tačno uzrokuje depresiju. Istraživanja pokazuju da postoji više od jednog uzroka bolesti i da je kombinacija raznih faktora ta koja neke osobe čini podložnijim razvoju depresivnog poremećaja. Neki od poznatijih faktora koji doprinose razvoju depresivnog poremećaja su: hemijski procesi u oragnizmu, genetski faktor, teško djetinjstvo sa proživljavanjem nekog fizičkog i/ili emocionalnog gubitka, pretjerana konzumacija alkohola i narkotika.
Ipak, depresija je ozbiljna bolest koja parališe i snažno utiče na to kako se osjećate, kako mislite i na kraju kako se ponašate. Depresija bez odgovarajućeg tretmana može da traje mjesecima ili godinama i može da prouzrokuje teške poljedice mentalnog stanja čovjeka. To je bolan i stresan poremećaj i teško se može prevazići bez stručne pomoći, bilo da je u pitanju medikamentozna terapija, psihoterapija ili kombinovana terapija.
Istraživanja pokazuju da većina ljudi koji se liječe od depresije dožive potpuni oporavak. Što se ranije počne sa liječenjem, to je veća vjerovatnoća da će oporavak biti brži i efikasniji.
Neke činjenice o depresiji:
Simptomi depresije:
Psihološko savjetovalište "Ipostasis" formirano je sa ciljem pružanja stručne pomoći osobama sa različitim emocionalnim problemima.
Kroz učinkovito i dinamično psihološko savjetovanje, poštujući etičke norme, psihoterapeut sa klijentom postavlja jasne i realne ciljeve.
Primjenom terapijskih tehnika, prilagođenih sposobnostima, problemu i željama klijenta, podučava ga potrebnim vještinama, kako bi prihvatio i prevazišao emocionalne i praktične prepreka, koje ga sprečavaju da se ka željenim ciljevima kreće.